Karboksyterapia czyli dobroczynny gaz co2
Biochemiczne i mechaniczne działanie medycznego gazu co2 przeprowadzane we Francji na początku lat dwudziestych zapoczątkowały rewolucję w medycynie ,a w późniejszych czasach także w kosmetyce .Podczas medycznych terapii leczniczych zaobserwowano dobroczynne działanie karboksyterapii na skórę i znaczną poprawę jej kondycji .Zabiegi kosmetyczne gazem co2 wpływają nie tylko na regenerację naskórka i skóry ale także na eliminację tkanki tłuszczowej w niewielkich obszarach, poprawę gęstości skóry, widoczność rozstępów , blizn a także procesy stymulacji cebulek włosowych do wzrostu. Karboksyterapia działa przeciwstarzeniowo ,przeciwzmarszczkowo i antygrawitacyjnie na tkanki i skórę. Ten dobroczynny gaz potrafi w krótkim czasie poprawić jakość i stan naszej skóry również w okolicach dolnej i górnej powieki ,szyi czy dekoltu. Stosowany jest także w przypadku nagromadzonej tkanki tłuszczowej w okolicach ud czyli celulitu, poprawy jędrności pośladków czy tzw pelikanów, które uwidaczniają się w postaci zwisającej skóry ramion. Karboksyterapia doskonale pobudza krążenie limfy w organiźmie, co powoduje zmniejszenie obrzęków i usuwanie toksyn z organizmu. Poprawia metabolizm komórek i stymuluje procesy powstawania nowych naczyń krwionośnych.
Mechanizm działania karboksyterapi
Efekt biochemiczny związany jest z efektem Bohra i zachodzi na poziomie komórkowym. Czyli gaz co2 podany podskórnie łączy się z płynami ustrojowymi, gdzie w procesie chemicznym powstaje niestabilny kwas węglowy .Kwas ten pod wpływem enzymów jest rozkładany na kationy i aniony. Dzięki czemu dochodzi do zakwaszenia środowiska ,obniżenia pH i zmniejszenia powinowactwa do hemoglobiny do tlenu, który jest uwalniany do tkanek. W wyniku tych procesów wzrasta elastyczność włókien kolagenowych tworzą się nowe naczynia .Tworzą się też sole kwasu węglowego ,następnie pH wraca do fizjologicznych wartości. Dwutlenek węgla jest wydalany jako produkt wymiany gazowej i jest bezpieczny dla naszego organizmu. Jego ilość w zabiegu jest porównywalna do produkcji podczas wysiłku fizycznego.
Podanie co2 śródskórnie lub podskórnie daje podwójny efekt biochemiczny i mechaniczny, który to związany jest z ciśnieniem i przepływem podania go do tkanek. W ten sposób indukujemy procesy endogennej lipolizy. Dzięki temu poprawia się metabolizm komórek ,co wpływa na wydalanie tłuszczu z komórek tłuszczowych.
Ile czasu trwa zabieg i ile zabiegów należy wykonać?
Zabieg karboksyterapii wykonywany jest po uprzednim wykluczeniu przeciwskazań .Istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu tj: ostra niewydolność serca, przebyty zawał niewydolność nerek dializy choroby płuc niekontrolowane nadciśnienie krwi ,niedawne zapalenie żył ,poikiloderma, choroby tkanki łącznej, hemofilia .Nie wykonuje się zabiegów medycznym co2 w ostrej fazie opryszczki ,wirusowych infekcjach skóry ,podczas infekcji organizmu w czasie ciąży oraz laktacji. Zabiegi wykonuje się w serii 6 zabiegów co 7-14 dni w zależności od wybranego zabiegu.
Ze względu na to iż zabiegi wykonywane są przy użyciu igły, możliwe są niewielkie siniaczki w miejscu wkłucia. Obrzęk po karboksyterapi trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu minut ,a potem samoistnie ustępuje .Możliwe jest niewielkie przemijające zaczerwienie tkanki po zabiegu.